خانه / اجتماعی / به جای دادن ارز بی‌زبان به وارد کنندگان آن را در اختیار مردم می‌گذاشتند

به جای دادن ارز بی‌زبان به وارد کنندگان آن را در اختیار مردم می‌گذاشتند

حاجی دلیگانی:
به جای دادن ارز بی‌زبان به وارد کنندگان آن را در اختیار مردم می‌گذاشتند

یک عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از دولت‌ها به زور یک مدتی با سیاست‌هایی مانند پاشیدن و توزیع ارز مداخله‌ای سعی می‌کنند قیمت ارز را پائین نگه دارند که بر اثر آن یک پدیده دیگری رقم می‌خورد.
حیسنعلی حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره این‌که بارها سال گذشته ۱۴ میلیارد دلار یعنی حدود ۱۶۸ هزار میلیارد تومان برای تامین کالاهای اساسی هزینه شد ،این واگذاری در زندگی و معیشت مردم چه تاثیری داشته است، گفت: سال ۹۷ در اختیار تولید و واردکنندگان کالا ۱۴ میلیارد دلار قرار داده شد تا بتوانند معیشت و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم را در یک حالت متعادلی نگه دارند.
نماینده مردم شاهین با اشاره به این که مشکل از آن جایی آغاز شد که بخشی از این افراد و شرکت‌های حقیقی و حقوقی به دنبال آن بودند که دلارها را دریافت کنند و به سراغ واردات بروند، عنوان کرد: این سوال پیش می‌آید که چرا افراد تمایل به واردات داشتند؟
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان این که متاسفانه عموما کسانی که ارز دریافت کردند آن‌ها را در بازار فروختند و یا کالاهایی را وارد کردند آن‌ها را هم به قیمت آزاد فروختند، گفت: ۱۴ میلیارد دلار عدد کمی نبوده و نیست.
وی خاطرنشان کرد: به جای اینکه این ارز بی زبان را در اختیار واردکنندگان بگذارند که کالا وارد نکردند و یا اگر هم وارد کردند آن را به قیمت دلخواه‌شان عرضه کردند، به حساب هر ایرانی با قیمت ارز پارسال ۲۰۰ هزار تومان هر ماه وازیر می‌کردند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اثر این کار چه زمانی مشخص می‌شود آن هنگامی که شما مشاهده می‌کنید برخی از کالاهایی که مورد حمایت از طرف پرداخت این ارز واقع شدند در بازار قیمت آزادش با آن کالایی که با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان وارد شده است خیلی تفاوت چشمیگری نداشت درحالی که تفاوت بین ارز آزاد و دولتی بالغ بر دو برابر قیمت ارز دولتی بود.
وی ادامه داد: سال قبل ارز به ۳ برابر قیمت رسیده بود اما قیمت کالایی که عرضه شد، نه تنها ۴ برابر پائین‌تر نبود بلکه تقریبا یک دوم یک برابر آن تفاوت ارز در قیمت کالا مشاهده می‌شد.

همچنین ببینید

شماره ۱۴۷۶ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۷۵ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۷۴ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۷۲ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۷۰ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۶۹ روزنامه صدای ملت