خانه / سیاسی / کسی حق ندارد هنگام امر به معروف و نهی از منکر حب و بغض نشان دهد

کسی حق ندارد هنگام امر به معروف و نهی از منکر حب و بغض نشان دهد

رئیس قوه قضائیه:
کسی حق ندارد هنگام امر به معروف و نهی از منکر حب و بغض نشان دهد

رئیس دستگاه قضا گفت: همه شعبات دادگستری به حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر باید بپردازند. سازمان‌های وابسته به دستگاه قضا نیز چنین کاری را باید انجام دهند . دولت و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی نیز باید در این راه ما را یاری کنند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در همایش فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه فضای جامعه ما با تدبیر رهبری فضای مقاومت است، گفت: امروز مشاهده می‌کنیم با تمامی مشکلات اقتصادی، مردم در برابر دشمن ایستاده‌اند. این فضا را رهبری رقم زده‌اند. امروز فضا، فضای ایستادگی است نه فضای مذاکره. امروز فضای ایستادگی در برابر دشمن و زیادی‌خواهی اوست.
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: امروز رهبری با هدایت‌ها و رهنمودهایشان فضای مقاومت را رقم زده‌اند. تا دیروز دشمنان فساد را در جامعه تبلیغ می‌کردند اما بر خلاف تصور دشمنان، مردم ما خواهان مبارزه با فساد هستند.
وی ادامه داد: پرچمدار امر به معروف و نهی از منکر حسین‌بن ابی‌طالب است. امروز کسانی که در قامت ناهی از منکر و آمر به معروف قرار می‌گیرند به تأسی از ایشان است که بسیار اهمیت دارد.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نهی کردن از بدهی‌ها و زشتی‌ها به عنوان امر مجاهده در راه خدا تعریف می‌شود، گفت: امر به معروف و نهی از منکر جلوه‌ای از جهاد فی‌سبیل‌ الله است. مجاهد در راه خدا بودن و وظیفه جهادی داشتن وظیفه هر مسلمان است. آمر و ناهی خداست و رسول او. از لسان آمر باید سخن خدا شنیده شود زیرا امر، امر او و نهی، نهی اوست.
وی ادامه داد: جایگاه امر به معروف و نهی از منکر جایگاه خداوند است. خلافت مثل ولایت مراتبی دارد و قضاوت یک مرتبه از خلافت الهی است. امر و نهی کننده یک جلوه‌ای از کار قاضی است که باید بی‌طرفی در آن رعایت شود.
وی تاکید کرد: آمر و ناهی باید برای خدا امر و نهی کنند. اگر از در انتقام وارد شوند و بخواهند حال‌گیری کنند، اسمش دیگر امر به معروف و نهی منکر نیست و چیز دیگری نام می‌گیرد. امر به معروف و نهی از منکر باید روشن باشد. ناهیان آن باید مشخص کنند مسئله امر به معروف و نهی منکر را دارند و باید حقیقت خدا را پیش‌رو قرار دهند.
رئیس دستگاه قضا گفت: آمران امر به معروف و نهی از منکر باید بدانند خداوند در چه جایگاهی قرار دارد؛ خالق و رب است و باید بدانند که این جایگاه را حفظ کنند.
وی ادامه داد: خداوند به ناهیان امر به معروف و نهی منکر جایگاه برتر قرار می‌دهد تا بتوانند معروف و نهی را محقق کنند تا زشتی‌ها و پلشتی‌ها رخت ببندند.
رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه امر به معروف و نهی منکر با یک بار گفتن امکانپذیر نمی‌باشد، گفت: اگر ناهیان امر به معروف و نهی منکر یک بار گفتند و در اصل مسئله توفیقی حاصل نشد، دو بار بگویند یا اصلا چند بار بگویند. آنقدر تلاش کنند تا معروف انجام شود. معروف گستردگی خوبی‌ها و زیبایی‌هاست و منکر جلوگیری از گسترش زشتی‌ها و پلشتی‌هاست. ما باید به عمل صالح مردم را تشویق کنیم.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه برای امر به معروف و نهی منکر باید جامعه دارای حس مسئولیت به این موضوع باشد، گفت: جامعه بی‌حس در مقابل ترک معروف و منکر در روایات مرده محسوب می‌شود. فردی که حس نداشته باشد و احساس مسئولیت نکند، در دین ما مرده معرفی شده است.
وی ادامه داد: جامعه‌ای که احساس مسئولیت به امر به معروف و نهی منکر نداشته باشد، در واقع حس مسئولیت‌پذیری ندارد. چنین جامعه‌ای همگان را به دردسر می‌سازد.
رئیسی ادامه داد: در یک اداره رشوه می‌گیرند، فرد آن را می‌بیند و می‌شنود اما احساس مسئولیت نمی‌کند. خب این امر توجه نکردن به حقوق مردم است. او می‌گوید من می‌گویم که بعداً به من بگویند به تو چه. خب بگویند. وظیفه انسانی، شرعی و دینی ما حکم می‌کند نهی از منکر و امر به معروف کنیم.
رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه امر به معروف و نهی منکر برای خداست، گفت: هیچ‌کس حق ندارد حب و بغضی به هنگام امر به معروف و نهی از منکر نشان دهد. امر به معروف و نهی منکر مجاهد فی‌سبیل‌الله است. چه آثار و برکاتی دارد.
وی تاکید کرد: کسی که اعلام تخلف و فساد می‌کند، باید مورد حمایت قرار گیرد. ما نباید سازگاری با فساد داشته باشیم. جامعه اسلامی باید پاک بماند.
وی ادامه داد: آنچه که مهم است اجرای عدالت و قانون است. ما به یک خودکنترلی نیاز داریم یعنی هر کسی خودش را مسئول بداند و در خلوت پنهان کاری غیرقانونی انجام ندهد. مورد بعدی امر به معروف و نهی منکر است. همه باید به این مهم اهتمام ورزند و در دستگاه‌های نظارتی نهادینه شود.
رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: برخوردهای عبرت‌آموز با مفسد و مجرم می‌تواند جامعه اسلامی را از شر فساد خالی کند که این امر بسیار مبارک است.

همچنین ببینید

شماره ۱۵۵۰ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۴۹ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۴۸ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۴۷ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۴۶ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۴۵ روزنامه صدای ملت