خانه / بین الملل / ایران از پیشنهاد روسیه برای تأمین امنیت در خلیج فارس استقبال کرد

ایران از پیشنهاد روسیه برای تأمین امنیت در خلیج فارس استقبال کرد

لاوروف:
ایران از پیشنهاد روسیه برای تأمین امنیت در خلیج فارس استقبال کرد
محمدجواد ظریف و سرگئی لاوروف، وزیران خارجه ایران و روسیه، پس از دیدار دوجانبه خود در نشست خبری مشترک شرکت کردند
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، می‌گوید تهران از پیشنهاد مسکو برای تأمین امنیت در خلیج فارس استقبال کرده است.
وزیر خارجه روسیه که در نشست خبری مشترکی با همتای ایرانی‌اش، محمدجواد ظریف، سخن می‌گفت جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرد.
روسیه در ماه‌های اخیر بارها از عملکرد آمریکا و بریتانیا در خلیج فارس انتقاد کرده و اول مرداد امسال نیز سندی را با عنوان «مفهوم امنیت جمعی در خلیج فارس» به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد.
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز در نشست خبری روز دوشنبه گفت: اگر اروپایی‌ها نتوانند در تاریخ معین به تعهدات خود عمل کنند، قطعا اقدامات مرحله سوم اجرا خواهد شد.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی همچنین بار دیگر تأکید کرد هیچ مذاکره‌ای بر سر برنامه موشکی صورت نخواهد گرفت.
محمدجواد ظریف روز یکشنبه در بدو ورود به مسکو، روسیه را «دوست دوران سخت» خوانده و گفته بود برای مطلع کردن روسیه و چین از آخرین تحولات مربوط به برجام به این دو کشور سفر کرده است.
محمدجواد ظریف در کنفرانس خبری مشترک با همتای روسی خود گفته است که اهمیت چین و روسیه برای ما بیشتر از بقیه شرکای توافق هسته ای موسوم به برجام است. آقای ظریف نقش این دو کشور در حصول توافق هسته ای را کلیدی خوانده است. ظریف در مسکو: فردا توقف کوتاهی در تهران قبل از سفر به اندونزی و بنگلادش دارم و در این توقف با نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه دیدار می‌کنم. ما در سوریه دنبال تنش بیشتر نیستیم.
ظری فگفت: دیدگاه ما و روسیه درباره امنیت در خلیج فارس به هم بسیار نزدیک است. ما اعتقاد داریم که امنیت در نتیجه همکاری کشورهای ساحلی ایجاد می شود اما آمریکا با بحث اعزام نیروی بیشتر به منطقه، تنش‌زایی می کند. از ابتکار روسیه برای گفت و گو و امنیت در خلیج فارس استقبال می کنیم.
رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، نیز به مسکو رفته است، و به گفته سرگئی لاوروف، وزیران نیروی دو کشور مذاکراتی را آغاز کرده‌اند.

همچنین ببینید

شماره ۱۶۰۵ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۶۰۴ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۶۰۳ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۶۰۱ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۹۹ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۹۷ روزنامه صدای ملت