آخرین خبرها
خانه / استانها / فشار دستان گرد و غبار بر گلوی سیستانی‌ها

فشار دستان گرد و غبار بر گلوی سیستانی‌ها

فشار دستان گرد و غبار بر گلوی سیستانی‌ها
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، ضمن بازدید از کانون های بحران در پدیده گرد و غبار در سیستان گفت: امروز معضل گرد و غبار مسئله ای نیست که بتوان آن را کتمان کرد و مسئولیت اداره کل حفاظت محیط زیست پیگیری جدی این مشکل است که در مواقع بروز، تمامی مردم منطقه اعم از کارمندان، مشاغل آزاد، حاشیه نشینان و … در هر گروه سنی و در هر مکانی که در شمال و حتی مناطق وسیعی از استان زندگی می کنند را دچار دردسرهای جبران ناپذیری می کند.
وحید پورمردان در این بازدید افزود: رویکرد اصلی ما در اداره کل حفاظت محیط زیست استان کنترل گرد و غبار در کل منطقه سیستان با نگاه به سلامت جسمی و معیشتی مردم در حاشیه تالاب هامون است.
وی ادامه داد: براساس بررسی نقشه‌های هوایی از گرد و غبارهای اخیر در محور زابل – زاهدان بالاخص منطقه تاسوکی و حتی تاثیر این گرد و غبار در مرکز استان، نتایج کارشناسی و بررسی های به عمل آمده نشان دهنده این است که یکی از عوامل بروز این مشکل تبدیل هامون هیرمند به یکی از کانون های اصلی و مهم گرد و غبار در جنوب تالاب هامون است که سال هاست به خاطر نگهداری آِب در اطراف کوه خواجه به دلیل ایجاد دایک با هدف نگهداشت آب، مانع رسیدن آب به جنوب تالاب شده است در حالی که در این محل و هامون هیرمند مناطق وسیعی از گیاهان شورپسند قرار گرفته که به تنش های خشکسالی بسیار مقاوم است.
مدیرکل محیط زیست استان ادامه داد: در صورتی که یک یا دو دوره به این محدوده آب رسانی شود می توان با احیای پوشش گیاهی آن، موجب تثبیت بستر تالاب و جلوگیری از برخاست خاک در این فصول شد.
پورمردان افزود: حال که بنا به گزارشات دستگاههای متولی، ذینفعان و حاشیه نشینان، برداشتهای خوب اقتصادی از آب، ماهیان و علوفه موجود در تالاب را داشته اند. سعی ما به عنوان دستگاه تخصصی بر آن است که حق آبه زیست محیطی را با تمرکز بر روی کمتر کردن تاثیرات مخرب گرد و غبار و احیاء پوشش گیاهی منطقه، رها سازی کنیم. که البته این امر منوط به اتمام بررسی و کارشناسی فنی همه جانبه خواهد بود.

همچنین ببینید

شماره ۱۴۶۳ روزنامه صدای ملت

تجمع اعتراضی تعدادی از کارگران نیشکرهفت تپه

تجمع اعتراضی تعدادی از کارگران نیشکرهفت تپه کارگران نیشکرهفت تپه در حمایت از همکاران اخراجی …

ثبت اسناد مازندران با کمبود نیرو و فضای اداری مواجه است

ثبت اسناد مازندران با کمبود نیرو و فضای اداری مواجه است مدیرکل ثبت اسناد و …

هماهنگی‌ها برای موج دوم زائران اربعین انجام شده است

هماهنگی‌ها برای موج دوم زائران اربعین انجام شده است استاندار خوزستان گفت: هماهنگی‌های لازم برای …

سهم اردبیل از طرح توسعه ملی مشاغل خانگی ۲هزار نفر است

سهم اردبیل از طرح توسعه ملی مشاغل خانگی ۲هزار نفر است مدیر کل تعاون، کار …

گلایه سیل‌زدگان از نظام مهندسی و کمبود تسهیلات

پلدختر۷ ماه پس از سیل گلایه سیل‌زدگان ازنظام مهندسی وکمبودتسهیلات کمبود تسهیلات پرداختی، دریافت هزینه‌های …