خانه / اجتماعی / مدیرکل بهزیستی لرستان خبر داد: شناسایی ۵۰۰ کودک کار در لرستان

مدیرکل بهزیستی لرستان خبر داد: شناسایی ۵۰۰ کودک کار در لرستان

مدیرکل بهزیستی لرستان خبر داد: شناسایی ۵۰۰ کودک کار در لرستان


مدیرکل بهزیستی لرستان با اشاره به شناسایی ۵۰۰ کودک کار در این استان گفت: درصدد ایجاد یک کارگاه تولیدی برای مادران هستیم تا با تامین معیشت، فرزند خود را به خیابان نفرستند.
زهرا توکلی با اشاره به مسئله کودکان کار اظهار داشت: آنچه امروز به عنوان آسیب مطرح می‌شود این است که کودکانی که باید در فضای دنیای کودکی خود تفریح، رشد و تحصیل کنند به دلایل مختلف از جمله فقر مالی و فقر فرهنگی سر از خیابان‌ها در می‌آورند.
وی با بیان اینکه دیدن صحنه هایی از فعالیت کودکان کار در خیابان‌ها برای هیچ شهروندی خوشایند نیست، تصریح کرد: ما هم یک سازمان حمایتی هستیم و قطعاً با هرگونه برخورد قهری نمی‌توانیم سازگار باشیم چون وظیفه ما حمایت است.
مدیرکل بهزیستی لرستان با تاکید بر اینکه در سال ۹۶ اولین مرکز توانمندسازی کودک و خانواده در شهرستان خرم آباد راه اندازی شد، افزود: در سال ۹۷ باتوجه به اینکه بحث کودکان کار شیوع پیدا کرده بود، از طریق تشکل‌های غیردولتی اقدام به شناسایی کودکان کردیم.
توکلی با اشاره به اینکه سال گذشته ۵۰۰ کودک کار شناسایی شد که بخشی در کارگاه و بخشی در خیابان‌ها بودند، یادآور شد: در همین راستا دو مرکز دیگر توانمندسازی کودک و خانواده در خرم آباد و بروجرد راه اندازی شد. هدف هم ارائه خدمات به کودک و خانواده و حذف بخشی از عوامل حضور کودکان در سطح شهر بود.
مدیرکل بهزیستی لرستان برگزاری کلاس‌های تقویتی، برقراری مستمری کمک هزینه معیشتی برای ۲۶۲ کودک کار و … را از اقدامات صورت گرفته توسط این نهاد برشمرد و افزود: امسال هم برای بقیه کودکان کار این مستمری را برقرار می‌کنیم.
توکلی با اشاره به اینکه سال گذشته ۵۰ مادر این کودکان کار را آموزش رایگان فنی و حرفه‌ای دادیم و درصدد هستیم یک کارگاه تولیدی راه اندازی کنیم که مادران در آنجا مشغول به کار شوند و کودکان خود را به خیابان نفرستند، گفت: با ورزش و جوانان برای اوقات فراغت این کودکان برنامه داریم، در مناسبت‌های مختلف برای آنها جشن برگزار می‌کنیم و در مهرماه هزینه لوازم التحریر کودکان را می‌دهیم.
وی با بیان اینکه طبق مصوبه هیئت وزیران ۱۱ دستگاه متولی ساماندهی کودکان کار است، لذا کارگروه کودکان کار را سعی کرده ایم تشکیل دهیم و در سطح شهرستان‌ها هم برگزار شود، تصریح کرد: مبارزه با این آسیب با همکاری همه دستگاه‌ها محقق می‌شود.
مدیرکل بهزیستی لرستان با تاکید بر اینکه سال گذشته با دادستان خرم آباد جلساتی را داشتیم، قرار شد با کمک نیروی انتظامی و شهرداری و بهزیستی ابتدا اخطاریه به خانواده‌های کودکان کار داده شد و در فاز بعد جمع آوری و تحویل به مرکز ساماندهی کودکان خیابانی در دستور کار قرار گیرد، افزود: با این اقدام شاهد بودیم که کودکان جمع آوری شده دیگر به خیابان برنگشتند اما هربار تیم‌های جدیدی می آیند و کار کردن کودکان خانوادگی است.
توکلی یادآور شد: معضل کودکان کار با تعامل همه جانبه باید حل شود، لذا از همه می خواهیم از همه ظرفیت‌هایی که در اختیار دارند بهره بگیرند تا این معضل ریشه کن شود.

همچنین ببینید

شماره ۱۴۹۹ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۹۸ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۹۷ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۹۶ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۹۵ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۹۴ روزنامه صدای ملت