آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / شرکت های صد در صدی دریچه ی فساد نشوند؟!

شرکت های صد در صدی دریچه ی فساد نشوند؟!

شرکت های صد در صدی دریچه ی فساد نشوند؟!

مهدی اسفندیار
یکی از راه های فساد دور زدن قوانین با استفاده از شرکت های صد در صدی است.
به این طریق که یک سازمان یا وزارتخانه برای تسهیل امور اداری خود اقدام به ثبت شرکتی با مالکیت ۱۰۰ درصدی می کند. این شرکت حتی اگر قیمت ها را دو برابر هم حساب کنید نهایتا سودش به جیب همان سازمان می رود.
منتهی مشکل اینجاست که همین معافیت از مناقصه می تواند در صورت وجود مدیران ضعیف یا فاسد موجبات شکل گیری مفاسد بسیار زیادی در یک سازمان گردد.
اولا رسیدگی جزئی به تمامی اسناد یک شرکت با چند هزار معامله و خرید خدمت و …. راحت نیست و دوما ممکن است شرکت مذکور کالا را طبق قیمت مصوب بخرد. اما پاداش ها و درصد های خرید و چانه زنی هایی که می شود در خرید بی واسطه به جای اینکه به جیب سازمان برود ،به جیب مدیران فاسد گسیل دارد.
اما این همه ماجرا نیست، ممکن است شرکت های ثالث با زد و بند با این مدیران شرکت های صد در صدی کالاهای خود را وارد سازمان ها کنند. این جا چون مسیر معامله طولانی شده و شکل ظاهری قرارداد ها اداری است؛ رسیدگی نهادهای ناظر کمی دشوار تر می شود.
حالا اگر یک شرکت مثلا با ۸۰ درصد یا ۶۰ درصد مالکیت که باید با مناقصه وارد معامله با یک سازمان یا وزارتخانه شود، اقدام به دور زدن تشریفات مناقصه با واسطه شرکت ۱۰۰ درصدی کند، یعنی کالا را بخرد و بعد درصدی رویش بکشد و به شرکت ۱۰۰ درصدی بدهد تا بدون انجام تشریفات مناقصه به سازمان مالک خود بدهد، اینجا جزو مصادیق پولشویی هم حساب می شود، حال می خواهد این کالا آمبولانس باشد یا … هرچیز دیگری.
نکته مهم دیگر که نهادهای نظارتی می بایست دقت کنند و البته در حال دقت کردن هستند، بحث آیین نامه ها و الزامات در خرید کالاست. نمی شود شرایط کالا را طوری تعریف کرد که برسد به یک شرکت مشخص، درست مثل اینکه برای خرید یک اتومبیل بگوییم، خودرویی می خواهیم با آلایندگی یورو ۳ و با پنج نفر سرنشین با باک ۵۰ لیتر و دو ایربگ و مصرف سوخت خارج شهر ۸ لیتر در صد کیلومتر و فاقد مانیتور و ۱۱۰۰ کیلو وزن و …. حالا مدیونید فکر کنید که آقای مدیر شفاف دنبال پژو می گردد؟؟!
به هرحال مدیران ارشد کشور ضمن مراقبت از منافع سازمانی ، باید دقت مضاعف به خرج بدهند.
شکر خدا راکه این روزها خبرهای بسیار مسرت انگیز از شروع برخورد با دانه درشت ها به گوش می رسد که امید فراوانی در دل مردم ایجاد کرده است.
تا اینجا آیت الله رئیسی عالی عمل نموده و به نظر می رسد تحقق گام دوم انقلاب را نوید می دهدو با تداوم این مسیر، جریان سوم انقلاب همینجاست.

همچنین ببینید

پورابراهیمی در گفتگوی مشروح با مهر: اولویت اقتصاد حذف ۴ صفر از پول ملی نیست

پورابراهیمی در گفتگوی مشروح با مهر: اولویت اقتصاد حذف ۴ صفر از پول ملی نیست …

هیچ‌گونه صلحی بدون حضور مردم و نمایندگان قانونی ملت افغانستان پایدار نخواهد بود

رئیس‌جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید افغانستان: هیچ‌گونه صلحی بدون حضور مردم و نمایندگان قانونی …

سرلشکر سلامی: آمریکا تمام قدرت خودرا به میدان مقابله با انقلاب اسلامی آورده است

سرلشکر سلامی: آمریکا تمام قدرت خودرا به میدان مقابله با انقلاب اسلامی آورده است فرمانده …

ابراهیمی در بیان تذکری: ۱۵‍ هزار میلیارد‌تومان وام از منابع قرض‌الحسنه به کارکنان بانک‌ها داده شده است

ابراهیمی در بیان تذکری: ۱۵‍ هزار میلیارد‌تومان وام از منابع قرض‌الحسنه به کارکنان بانک‌ها داده …

دلار بخریم یا سکه یا سهام؟!

دلار بخریم یا سکه یا سهام؟! بررسی بازده سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی حاکی از آن …

تعیین مهلت برای ثبت حقوق کارکنان

تعیین مهلت برای ثبت حقوق کارکنان رییس سازمان اداری و استخدامی از تعیین مهلت برای …