آخرین خبرها
خانه / اقتصادی / صفر شدن صادرات نفت و تکلیف درمان مملکت

صفر شدن صادرات نفت و تکلیف درمان مملکت

صفر شدن صادرات نفت و تکلیف درمان مملکت

مهدی اسفندیاری

خبر لغو معافیت مجازات تحریم نفتی برای برخی کشورهای خریدار نفت ایران امروز رسما اعلام شد؛ از سویی کابوها تصمیم گرفتند این تحریم را به پتروشیمی هم تعمیم دهند، اکنون سوال اساسی این است که در برخی حوزه ها مثل درمان کشور با نیازهایمان به دارو و تجهیزات چه باید کرد؟! حتی فرض را بر آن بگذاریم که به اندازه ی کافی ارز در صندوق توسعه ی ارزی موجود است و یا اینکه تحریم ها به حوزه ی دارو و تجهیزات پزشکی نمی رسد؟!
اکنون سئوال اینجاست که وابستگی سیستم درمانی به ارز را چگونه می توان کاهش داد تا ذخیره ی ارزی کشور برای دوره ی گذار کفایت کند؟! اگر همین روال سال های اخیر ادامه یابد و تکنولوژی های تولید داخلی مورد بی توجهی قرار گیرند و همچنان با توجیهات نادرست و غیرعلمی و فنی در حضور دستگاه های تولید داخل به واردات ادامه دهیم، آیا معنایی جز تنگ کردن حلقه ی تحریم به دور گردن ما متصور است؟!
اکنون سوال این است که چند دستگاه ام آر آی جدید برای مراکز تازه تاسیس و تازه مجوز گرفته درخواست خواهند شد و از اینها مهمتر بالاخره کِی و در کدام نقطه قرار است یکی در نظام تصمیم گیری کشور بنشیند تا اختیار لازم را برای برخورد با مراکز متصل به قدرت از نمایندگان مجلس تا سیاسیون و …. را داشته باشد که به آنها بفهماند اینقدر لابی برای مجوزات بیهوده نکنند و بفهماند که تکنولوژی های سلامت حداکثر ۵ درصد در ارتقای شاخص های این حوزه موثرند و با آمدن ام آر ای به فلان بخش شهرستان و دو تا شدن و سه تا شدن انها در مراکز استان ها نه تنها هیچ اتفاقی برای ارتقا سلامت کشور نخواهد افتاد بلکه با هزینه تراشی و خدمات کاذب منابع به نابودی کشیده شده و فشار اقتصادی گریبان مملکت را بیش از پیش خواهد گرفت؟!؟

چه کسی در این شرایط به مسئولین دانشگاه ها و مراکز درمانی خصوصی و تامین اجتماعی یاداور خواهد شد که حمایت حداکثری از تولید ملی تنها راه نجات کشور است و خیانتی بالاتر از این متصور نیست که ونتیلاتورهای صادراتی و الکتروشوک ها و تخت های بیمارستانی مرغوب و سی تی اسکن ها تحت لایسنس ایرانی در انبارها خاک بخورد و مناقصه ی اجناس خارجی را بی صدا برگزار کنیم و ندای لبیک دروغین سر بدهیم و انچنان منابع ملی بیمه ها را با خدمات القایی غارت کنیم که به بهانه ی نبود منابع دستمزد کادر درمان را که سرمایه های واقعی و اصلی نظام سلامت کشور هستند حداقلی و با تاخیر یکساله پرداخت کنیم؟!
اکنون سوال این است که در پس حضور سیاسیون در واردات کالاهای خارجی ؛ چه قدرتی و اختیاری می تواند فرمان ایست را در برابر تحرکات خاموش منفعت طلبانی که هنوز شرایط خطیر کشور را درک نکردند بلند بگوید؟!
آیا هنوز وقت آن فرا نرسیده است که سازمان های مهم و تاثیرگذار و نهادهایی مثل تامین اجتماعی و وزارت بهداشت و … فراخوان تامین کالا به تولید کنندگان بدهند تا از کیسه ی ارزی کشور برای تحریم کنندگان ما ارز سر ریز نشود؟!
آیا وقت آن فرا نرسیده است که نهادهای نظارتی و حتی امنیتی کشور به دقت به نقش دلالانه ی برخی از کثیرالسفرهای اصطلاحا کارشناس در مراکز تصمیم سازی نگاه کنند که چگونه الزامات تهیه شده توسط آنها بدون ذره ای ملاحظات امنیتی و ملی و سیاسی و اقتصادی به خروجی ویرانگر ورود سیل آسای کیسه ی ادرار و سوند نلاتون و دستگاه های تصویربرداری خارجی انجامیده و میلیاردها دلار ارز کشور را به تباهی برده و دو دستی تقدیم تحریم کنندگان نموده است؟!
به راستی به جز پروتزهای کاشتنی در بدن و برخی از تجهیزاتی که اصلا تولید نمی کنیم، نمی شود با پتانسیل داخلی کشور را اداره کرد؟!
پدافند غیرعامل در کشور تا چه حدی بر تصمیمات غیرکارشناسی دولت در مجوز واردات کیسه ی ادرار و سوند نلاتون و سی تی اسکن و دستگاه های پرتابل رادیولوژی و … متمرکز شده است؟!
قطعا فضای تحریم بدون تدبیر’ چیزی جز خسارت نیست’ باید مراقب بود‌؛ اول از همه نه سخت کردن شرایط بر مردم بلکه بستن جیب پرناشدنی دلالان و کارشناسان و مدیرانی که یک سر در دستگاه دولتی دارند و سر دیگر در آخور شرکت های بزرگ تجهیزات پزشکی دنیا و آرام و بی صدا به زراندوزی در شرایط فقر و نداری مردم و فشار بر حاکمیت مشغولند.

همچنین ببینید

شماره ۱۴۶۰ روزنامه صدای ملت

مفتح: به جای حذف ۴ صفر باید تورم را کاهش دهیم

مفتح: به جای حذف ۴ صفر باید تورم را کاهش دهیم سخنگوی کمیسیون برنامه و …

تلاش برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه کاغذ

تلاش برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه کاغذ مدیرعامل تعاونی لیتوگراف گفت‌: حدود ۱۲۰۰ نفر …

شعبه خرم آباد بانک پارسیان میزبان برنده جایزه ۵۰۰ میلیون ریالی طرح کیان پارسیان

شعبه خرم آباد بانک پارسیان میزبان برنده جایزه ۵۰۰ میلیون ریالی طرح کیان پارسیان با …

مقدار سوخت‌گیری با کارت آزاد جایگاه‌ها به ۲۰ لیتر کاهش یافت

مقدار سوخت‌گیری با کارت آزاد جایگاه‌ها به ۲۰ لیتر کاهش یافت شرکت ملی پخش فرآورده‌های …

تعرفه برق تغییر نکرده است

تعرفه برق تغییر نکرده است وزیر نیرو گفت: تعرفه برق به هیچ وجه افزایش پیدا …