آخرین خبرها
خانه / سیاسی / روزنامه‌نگار سرشناس هندی: تحریم‌های آمریکا رسانه‌های مستقل ایران را از بین می‌برد

روزنامه‌نگار سرشناس هندی: تحریم‌های آمریکا رسانه‌های مستقل ایران را از بین می‌برد

روزنامه‌نگار سرشناس هندی: تحریم‌های آمریکا رسانه‌های مستقل ایران را از بین می‌برد
«سابینا ایندرجیت» روزنامه‌نگار سرشناس هندی و نایب رییس «فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران» در گزارشی در یک مجله انگلیسی‌زبان، به موضوع تاثیرات منفی سیاست‌های ترامپ بر رسانه‌های مستقل در ایران پرداخت.
به گزارش ایسنا، «ایندرجیت» که دبیر کلی اتحادیه روزنامه‌نگاران هند را هم بر عهده دارد، در مقاله خود که در مجله «اسکرایبز نیوز» به چاپ رسیده، آورده است: «با توجه به اظهارت علیرضا بهرامی، از سردبیران خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، که در گردهمایی روزنامه‌نگاران جهان در سئول بیان شد، قانون‌های تحریم اقتصادی آمریکا، به‌ویژه برای مطبوعات کاغذی و همچنین ناشران در ایران، شرایط بسیار دشواری ایجاد کرده است؛ برای مثال، کاهش موجودی و قیمت بالای کاغذ مورد نیاز که در طول یک سال به بیش از پنج برابر قیمت رسید، به‌ویژه حیات ناشران و مطبوعات مستقل و لیبرال را در ایران با تهدید مواجه کرده است».
پیش‌تر، این سخنان، در رسانه‌هایی در کشورهایی چون کره‌ی جنوبی و مالزی در آسیا، تا لهستان در اروپا و تا قاره‌ی آمریکا بازتاب داشته است.
حال این روزنامه‌نگار بین‌المللی با اشاره به این‌که ایسنا دومین خبرگزاری بزرگ ایران است که از سال ۱۹۹۹ توسط فعالان دانشجویی با محوریت گزارش اخبار دانشجویی و دانشگاهی این کشور تاسیس شد و در حال حاضر خبر های داخلی و بین‌المللی را با همکاری چندین خبرنگار، و دانشجویان داوطلب رشته‌های مختلف پوشش می‌دهد، در ادامه نوشت: «پس از جدیدترین اظهارت «واشنگتن» نظرم نسبت به سخنرانی بهرامی با محوریت «سیاست‌های ترامپ، رسانه‌های ایران را نابود می‌کند» جلب شد.
این سخنرانی یکی از قابل توجه‌ترین یا به عبارت دیگر، غم‌انگیزترین مباحث مطرح شده در کنفرانس جهانی روزنامه‌نگاران این دوره بود. این همایش که به سخنرانی نمایندگان کشورهای مختلف برای ارائه توضیحاتی مختصر در باب وضعیت کنونی روزنامه‌نگاری در کشورشان اختصاص داشت، با سخنرانی روزنامه‌نگارانی از کشورهای مختلفی چون استرالیا، فیلیپین، گرجستان، نپال و غیره برگزار شد و مباحثی همچون تحت فشار قرار گرفتن رسانه‌ها بر اثر توسعه رسانه‌های دیجیتالی، در مرکز توجه قرار داشت».
وی افزوده است: «به گفته‌ی روزنامه نگار ایرانی، طی سال‌های اخیر، رسانه‌های ایران نیز تحت تاثیر پیشرفت‌های تکنولوژی قرار گرفته‌اند. هر چند که دیجیتالیسم موجب شد سرعت انتشار اطلاعات و همچنین کیفیت سخت‌افزاری رسانه‌ها ارتقا یابد، از سوی دیگر، رسانه‌ها به‌شدت تحت تأثیر گرایش به شبکه‌های اجتماعی قرار گرفتند. در ایران نیز اطلاع‌رسانی سریع و بدون دروازه‌بانی در شبکه‌های اجتماعی، شرایط سختی را برای رسانه‌ها ایجاد کرده است؛ هرچند که بارها در مقاطع خاص باز این نکته بروز یافت که شبکه‌های اجتماعی، بیشتر بازنشر دهنده‌ی اطلاعات هستند و تولید محتوا، همچنان با محوریت رسانه‌های استاندارد صورت می‌گیرد.
فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای رسانه‌ها در ایران نیز فرصت و تهدید بوده است. برای نمونه، این شبکه‌ها تیراژ مطبوعات را کاهش داده‌اند و در عین حال به چندبعدی شدن این رسانه‌ها کمک کرده‌اند. اما آن‌چه که در حال حاضر، در ایران، برای رسانه‌ها یک تهدید بزرگ محسوب می‌شود، محدودیت‌های بین‌المللی ایجاد شده به فرمان رئیس جمهور ایالات متحده است. درحالی که رسانه‌های تحت حمایت دولت کمترین آسیب را می‌بینند (هرچند رسانه‌هایی همچون روزنامه «همشهری» و «اطلاعات» هم انتشار برخی از مجلات خود را لغو کرده‌اند)، اما رسانه‌های مستقل، یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند. این در حالی است که این اعمال فشارها با ادعای کمک به آزادی مردم ایران انجام می‌شود!
این روزنامه‌نگار ایرانی همچنین بیان کرد، با آن که برای انتخاب مردم آمریکا و نیز حاکمیت کشورشان احترام قائل است،‌ اما قصد دارد روزنامه‌نگاران جهان و نیز مردم و دولت ایالات متحده را از تعطیل شدن رسانه‌های مستقل و لیبرال ایران در نتیجه‌ی سیاست‌های ترامپ علیه این کشور،‌ مطلع کند. وی در زمان سخنرانی خود که مصادف با تعطیلات سال نو ایرانیان بود، بیان کرد، تعدادی از نشریه‌های ایران اعلام کرده‌اند که پس از تعطیلات نوروز دیگر قادر نیستند منتشر شوند.
یک ماه بعد وی اظهارت خود را تایید کرد. چندین روزنامه در ماه‌های پیش از سال نو تعطیل شدند و مدتی بعد از سال نو نیز روزنامه‌هایی، تعداد صفحات خود را کاهش یا کیفیت کاغذ خود را تغییر دادند.
مسلما نگرانی‌های موجود درباره‌ی وخیم‌تر شدن شرایط را نمی‌توان انکار کرد. در سمت دیگر ماجرا، روزنامه‌نگاران با خظر از دادن شغل خود مواجه هستند و از طرفی مخابره‌ی اطلاعات با خطر جدی روبه‌رو می‌شود

همچنین ببینید

سخنگوی دولت: کار آمد نیوز ، خیانت به رسانه بود

سخنگوی دولت: کار آمدنیوز، خیانت به رسانه بود سخنگوی دولت درباره آخرین نتایج بررسی حمله …

سردر گمی دستگاه های اطلاعاتی بیگانه از نحوه دستگیری زم توسط اطلاعات سپاه

سردر گمی دستگاه های اطلاعاتی بیگانه از نحوه دستگیری زم توسط اطلاعات سپاه * در …

شماره ۱۴۶۴ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۶۳ روزنامه صدای ملت

جوانان با ایمان و قدرت در مقابل ترفندهای دشمنان بایستند

رهبر انقلاب در دانشگاه امام حسین(ع): جوانان با ایمان و قدرت در مقابل ترفندهای دشمنان …

خوشبینی عمران خان برای آشتی ایران و عربستان

درنشست خبری مشترک نخست وزیر پاکستان و رئیس‌جمهور ایران اعلام شد: خوشبینی عمران خان برای …