آخرین خبرها
خانه / اقتصادی / پیروزی نفتی اوپک در یک قدمی شکست

پیروزی نفتی اوپک در یک قدمی شکست

اوپک پس از این که موفق شد قیمت‌های نفت را از طریق کاهش تولید بهبود ببخشد اکنون با بالا رفتن قیمت‌ها در خطر معکوس کردن این موفقیت قرار دارد.

به گزارش صدای ملت ، محدودیت‌های تولید هماهنگ در سه ماهه اول امسال توسط اوپک و هم پیمانانش، کمک کرد قیمت نفت بزرگترین افزایش سه ماهه در یک دهه اخیر را تجربه کند و قیمت‌ها به بیش از ۷۰ دلار در هر بشکه صعود کند.

عربستان سعودی که بزرگترین عضو این گروه است، روشن کرده که مصمم است محدودیت عرضه را حفظ کند. اما ریسک تکرار وقایع سال ۲۰۱۸ که طی آن کاهش تولید، قیمت‌های نفت را به بالاترین حد در چهار سال گذشته رساند و باعث انتقاد رئیس جمهور آمریکا و معکوس شدن روند کاهش تولید عربستان شد، وجود دارد.

اد مورس، مدیر تحقیقات کالا در شرکت “سیتی گروپ” در این باره اظهار کرد: به نظر می‌رسد این گروه تولیدکننده بازار را بیش از حد دچار کمبود عرضه کرده است.

اوپک و متحدانش در آغاز سال میلادی جاری دور جدیدی از توافق کاهش تولید را برای مقابله با اشباع عرضه ناشی از تولید بالاتر آمریکا و کندی رشد تقاضای جهانی آغاز کردند. اما محدودیت عرضه از سوی این گروه با افت عرضه ایران و ونزوئلا به دلیل تحریم‌های آمریکا همزمان شده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اگر کاهش تولید این گروه ادامه پیدا کند، ذخایر نفت جهانی تقریباً یک میلیون بشکه در روز در سه ماهه سوم کاهش پیدا خواهد کرد که شدیدترین کاهش در حدود دو سال اخیر خواهد بود. با این حال این گروه درباره تمدید توافق تا زمان دیدار تعیین شده در اواخر ژوئن تصمیمی نخواهد گرفت.

فشار کمبود عرضه بر بازارها ممکن است شدیدتر هم شود زیرا جنگ در لیبی شعله‌ور شده و تولید ونزوئلا به دلیل بحران اقتصادی، در سراشیبی سقوط قرار گرفته است و آمریکا هم باید به زودی باید درباره تمدید معافیت از تحریم‌های نفتی علیه ایران تصمیم بگیرد.

همچنین ببینید

در توزیع کالاها بین سیل زدگان پلدختر تسریع شود

در توزیع کالاها بین سیل زدگان پلدختر تسریع شود نماینده مردم پلدختر و معمولان در …

سال ۹۸، جشن پایان گازرسانی به همه شهرهای ایلام

سال ۹۸، جشن پایان گازرسانی به همه شهرهای ایلام مدیرعامل شرکت گاز ایلام با بیان …

رونمایی از کارت بانکی جدید صندوق بازنشستگی

رونمایی از کارت بانکی جدید صندوق بازنشستگی کارت بانکی جدید اعضای صندوق بازنشستگی کشوری طی …

افزایش کیفیت خدمات در اولویت است

افزایش کیفیت خدمات در اولویت است مدیرعامل شرکت ملی پست ایران​: رصد فعالیت‌های مرکز ملی …

راه‌اندازی دو کارخانه جدید در مجموعه نساجی بروجرد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان خبر داد: راه‌اندازی دو کارخانه جدید در مجموعه …

دانلود pdf مورخه ۲۲ تیر ۱۳۹۸

دانلود pdf  ۱۴۰۰ ۱۴۰۰