آخرین خبرها
خانه / علم و تکنولوژی / ساخت کلیه مینیاتوری با استفاده از سلول‌های ادرار

ساخت کلیه مینیاتوری با استفاده از سلول‌های ادرار

محققان دانشگاه اوترخت در هلند با استفاده از سلول‌های ادرار موفق به ساخت ارگانوید کلیه شده‌اند، این دستاورد می‌تواند به توسعه روش‌های درمانی موثر برای انواع بیماری‌های کلیه منجر شود.

به گزارش صدای ملت ، ارگانوید به مجموعه‌ای از سلول‌ها گفته می‌شود که عملکردشان دقیقا مشابه بافت طبیعی است و گزینه مناسبی برای آزمایش انواع روش‌های درمانی محسوب می‌شود.

با استفاده از تحقیقات گسترده‌ای که در زمینه سلول‌های بنیادی صورت گرفته، ساخت اندام‌های مینیاتوری مانند کبد، ریه، پانکراس و روده در محیط آزمایشگاهی امکان‌پذیر شده است و محققان با استفاده از همین روش و سلول‌های بنیادی پرتوان بیمار موفق به ساخت کلیه مینیاتوری شده‌اند؛ مطالعات نشان می‌دهد سلول‌های ادرار برای این امر ایده‌آل هستند.

کلیه مینیاتوری تولید‌ شده با این روش شبیه کلیه طبیعی نیست، ولی ساختار سلول‌ها بسیاری از عملکردهای کلیه طبیعی را شبیه‌سازی می‌کنند و بهترین گزینه برای مطالعه انواع بیماری‌های کلیوی، عفونت‌ها، سرطان و آزمایش داروها هستند.

کلیه، اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد. عملکرد کلیه به زبان ساده، دفع زباله‌های بدن است به این صورت که روزانه حدود ۲۰۰ لیتر خون تصفیه می‌کند و از آن حدود ۲ لیتر آب اضافی و مواد زائد، غربال و از طریق مجاری ادارای دفع می‌کند.

تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیتی و تولید سلول‌های قرمز خون به عهده کلیه‌هاست. چنانچه کلیه‌ها یک روز وظایف خود را به درستی انجام ندهند، عملکرد اکثر ارگان‌های بدن، به ویژه قلب مختل می‌شود.

نتایج این مطالعه در نشریه Nature Biotechnology منتشر شده است.

همچنین ببینید

شماره ۱۴۴۹ روزنامه صدای ملت

رییس دانشگاه نمی‌تواند سرخود کسی را در هیات علمی جذب کند

رییس دانشگاه نمی‌تواند سرخود کسی را در هیات علمی جذب کند وزیر علوم، تحقیقات و …

شماره ۱۴۴۸ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۴۷ روزنامه صدای ملت

شماره۱۴۴۳ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۴۳۷ روزنامه صدای ملت